Site Overlay

İş Zekası Evrimi — 2

2020 itibariyle, müşteri etkileşimlerinin% 85’i insan olmadan yönetilecek.

Önümüzdeki yıllarda, firmalar muhtemelen insanlar tarafından yönetilecek, fakat rekabet etmek ve başarılı olmak için, Yapay Zekaya sahip araçların kullanımı her zamankinden daha fazla hayatımızda hissedilir olacak.

İş zekası uygulamaları işletmelerin daha geniş pazarları, iç süreç performansı ve zaman içindeki ilerlemeleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalarını sağlamaktadır. Yapay Zeka ise bu kritik bilgilerin daha hızlı ve daha ucuz işlenmesini ve analiz edilmesini mümkün kılacak. Önümüzdeki dönemde İş Zekası uygulamaları insan yerine tamamiyle makineler tarafından yürütülecek.

Bir kaç istatistiğe göz atalım :

  • 2020 itibariyle, müşteri etkileşimlerinin% 85’i insan olmadan yönetilecek.
  • 2016 yılında, Yapay Zeka’yı ürünlerinin ana parçası olarak kullanan 550’den fazla girişim, fon sağlamada 5 milyar doları buldu.
  • Veriye dayalı karar verme süreci yükselmektedir. Şu anda 1,7 milyar dolar olarak değerlendirilen küresel büyük veri pazarının 2020 yılına kadar 9,4 milyar dolara düşeceği öngörülüyor.

Accenture Ceo’su Pierre Nanterme’ye göre “Dijital dönüşüm (4. Endüstriyel Değişim — Endüstri 4.0), Fortune 500’deki şirketlerin yarısından fazlasının 2000 yılından bu yana ortadan kalkmasının ana sebebidir.”2013 Nobel Ekonomi ödülü sahibi Prof.Dr. Robert J. Shiller’e göre, “Yangın sigortası yaptırmak için bir ev yakana kadar bekleyemezsiniz. Dördüncü Sanayi Devrimi’ne hazırlanmak için de toplumumuzda büyük çaplı çıkmalara kadar bekleyemeyiz” sözleri Dijital dönüşüm, iş zekası ve bağlı olarak yapay zekanın önemine vurgu yapmaktadır. Benzetmelerden de görüldüğü gibi 4. Endüstriyel değişim iş modellerinde ve insanın işi üretmedeki fonksiyonunda büyük değişimlere yol açacak. Kurumların rekabet edebilmesi için bu değişimi zamanında anlamak ve doğru uygulamaları hayatına katması gerekmektedir.

Sektörel gereksinimleri hızlı, güvenilir ve yenilikçi bir anlayış ile karşılamaya çalışan endüstri sektörü, hızla gelişen teknoloji olanakları sayesinde yeni bir sanayi reformu olan Endüstri 4.0 dönemine giriyor. Türkiye’de, hızlı bir sektör olmasından dolayı şu an otomotiv sektöründe kullanılmaya başlanan Endüstri 4.0 konsepti, ürünlerin pazara çıkış sürelerini kayda değer oranlarda düşürüyor. Türkiye Endüstrisi de 4.Sanayi devrimine geçişini büyük bir hızla tamamlayacak gibi gözüküyor.

İş Zekası yalnızca geçmişle ilgili değildir. Geleceği modellemek için de hizmet eder. İş Zekası gelişmekte olan ve tahmine dayalı analitiği mümkün kılar. Mevcut durumlara uygulanan geçmiş eğilimlerin analizi sayesinde, yakın gelecekte pazarınız, müşterileriniz ve işinizle neler olacağını tahmin edebilmeyi sağlamaktadır. İş zekası elbette bir sihirli küre değil ancak gelecek büyücüsü 2020 yılına kadar 9.4 milyar dolara kadar büyüme gösterecektir.

Geleneksel iş zekası uygulamalarında doğru analiz ve doğru tahminler yapabilmek için veri bilimcilerinden ve analistlerden oluşan bir ekibi çalıştırmanız gerekmekteydi. Eğer bu ekip olmasaydı büyük ihtimal firmanız çağın gerisinde kalacaktı.

Önümüzdeki dönemde uzmanlaşmış veri analistlerine olan ihtiyacı açık bir şekilde ortadan kaldıran yeni bir iş zekası çağını doğurdu. Modern İş Zekası uygulamaları verilerinizi alıp güzel grafiklerde yeniden biçimlendirmekten ibaret de değil üstelik. Organizasyonel kültürlerde derin değişiklikler ve “veri keşfi” süreçlerinde yenilikler getiren bir evrimleşme sürecidir.

Yapay Zeka, verilerinizde işiniz için önemli olan kalıpları ve anormalileri bulan dahili bir veri analisti olarak kullanılmaya başlandı. Kullandığınız İş Zekası çözümündeki Yapay Zeka seviyesine bağlı olarak verideki şifreyi yakalamak algoritmik olarak mümkün hale geldi. Yapay Zeka, oldukça gelişmiş algoritmalar kullanarak veriyi tahminleme analiz etme başarınızı arttırmaya başladı.

Sisense BI Bot gibi gelişmiş AI sohbetleri yardımcı veri analisti gibidir. İşletmenizin veri kaynaklarının tüm kapsamına bağlanır ve sorularınızı yanıtlarken anında verileri filtreler.

Sisense’i, diğer ekip üyelerini topladığınız bilgiler hakkında uyarmak için kullanabilir yanı sıra akıllı uyarılar ile iş akışını kendinizi veya başkalarını tetiklemek üzere bile ayarlayabilirsiniz.

NLP* sürekli olarak yeni gelişmelere girdiğinden, modern İş Zekası araçları her yıl insanlarla daha sorunsuz bir şekilde etkileşime girebilecek düzeye gelecektir. Yapay Zeka ile geliştirilmiş İş Zekası sohbetleri bir kez daha yaygın hale geldiğinde, her yerdeki işletme yöneticileri, devam eden işlemlerinin neredeyse tamamını veri tabanlı bilgileri anlayabilecek ve yorumlayabilecek duruma geleceklerdir.

Ünlü Nükleer Fizikçi Edward Teller’da söylediği gibi “Bugünün bilimi yarının teknolojisidir.” Bugün keşfetmeye başladığımız yeni bilinmezler ilerde insanlığın önünü açacak teknolojilere dönüşecektir.

  • NLP — Doğal Dil İşleme, yapay zekanın gelişimi ve dil bilimle ortaklaşa geliştirilen çalışmalar sonucunda hayatımıza girmiş bir terimdir. En geniş kapsamıyla doğal dil işleme, Türkçe, İngilizce gibi doğal dillerdeki metinlerin, ses dalgalarının bilgisayar tarafından algılanarak yazılım programında çözümlenmesi ve bilgisayar ortamına aktarılmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir