Site Overlay

Veri Bilimcisi olmak istiyorum… ama nasıl ?

Ömrümüz artık Google tarafından tahmin edilmeye başlandı. Google tarafından geliştirilen bir derin öğrenme modeli, elektronik sağlık kayıtlarından büyük verileri kullanarak klinik sonuçlarda geleneksel modellerden daha doğru bir şekilde tahmin etmeye başladı. Bu gelişme bu sene içinde gerçekleşen veri ar-ge çalışmalarının sadece bir tanesini oluşturuyor. Bu çalışmalar veriler arttıkça geleceğimize ışık tutmaya devam edecektir. İlk çağlarda insanlar mağralara resimler çizerek iletişim sağlamaya çalıştılar. Bu ilkel resimler, yüzyıllar sonra da eski medeniyetlerden veri mirası olarak kaldı. Teknoloji o günden bu güne o kadar gelişti ki atom seviyesine kadar inerek veri saklanmaya başlanacak.

İnternetin babası olarak tabiren edilen Tim Berners Lee’ye göre “Veri değerli bir şeydir ve sistemlerin kendisinden daha uzun yaşayacaktır.” Bilim insanları ne yazıkki verinin önemini son yıllarda hızlı bir şekilde artmaya başladığında anladılar. Kurumların yaşayabilmeleri için başka ayırt edici bilgiyi bulamadıkları için veri önem kazandı. Stratejik olarak varolabilmek için fark yaratan tutumları vaktinde hayata geçirebilmeleri gerekiyor. Burada verinin okunması ve işlenmesi hizmet edici bir rol üstleniyor. Geleceği tahmin edebilme ve kontrol etme gücünün 20.yy’daki gibi enerjide değil, veriyi iyi yorumlayabilme kabiliyeti ve veriyi analitik değerlendirme de olduğunu keşfettiler.

Bu kıymetli kaynağı farkına varan teknoloji devleri kendi kurdukları platformlar üzerinden bu verileri değelendirmeye başladılar. Google, Facebook, Amazon,Uber, Microsoft kullanıcılarının verilerinin kıymetini anladıktan sonra her bir veriyi detaylı bir şekilde topladılar ve yapay zeka teknolojisini kullanarak analizler çıkarmaya, ar-ge çalışmalarına başladılar. Bu çalışmaların sonucunda yakın bir zamanda almayada başlayacaklar.

Bu hızlı veri akışı, yeni ar-ge çalışmaları sürerken biz ne yapmalıyız? Artık her sektörde veri ile uğraşmanız, en azından nasıl kullanacağınızı bilmeniz gerekiyor. Kısa bir zaman sonra veriyi kullanma kabiliyeti veya yetisi olmayan kişiler iş hayatında sektör bağımsız olarak zorlanacaklar ve/veya iş bulamaz duruma gelecekler. Bu zor durumda kalmamak için kendimizi geliştirmemiz, kendi çalıştığımız sektörün/kurumun verisine hakim olmamız gerekiyor. Tam bu noktada Veri Bilimi devreye giriyor. Veri Bilimi ilk kez 2001 yılında William S. Cleveland tarafından “Data Science: An Action Plan for Expanding the Technical Areas of the Field of Statistics.” makalesinde yer verilmiştir. Daha sonra hızlı bir gelişim sağlamıştır.

Veri Bilimi bana göre “Veriyi yararlı ve etkili analiz edebilme sanatıdır.” Bir sanattır çünkü yaratıcılık gerektirir. Kimsenin göremeyeceği bağlantıları görmeyi öğrenmeniz ve Hiç düşünülmeyen parametreleri modellerde denemeniz ve açılayabilmeniz beklenmektedir. Veri Bilimi bir çok bilim dalını içinde bulundurduğundan uzmanlaşması ve tecrübe edinmesi uzun sürecek bir çalışma alanıdır. İstatistik,Matematik, Bilgisayar Bilimi gibi alanlarda tecrübe, bilgi ve birikime sahip olmanız gerekmektedir.

Veri Bilimcinin Kariyer Yolu

Üniversite tercihi yaparken bilgisayar bilimleri, bilgisayar mühendisliği, istatistik, matematik mühendisliği, MIS vb. bölümler bir veri bilimi kariyeri için idealdir. Sakın korkmayın bu bölümlerden başka bir bölümde olsanızda veri bilimi ile kariyer yapabilirsiniz. Önemli olan hedefinizi bilip, bu yolda azimle ilerlemektir. Üniversite öğrenimi temel konuların öğrenildiği yerdir. Asıl uygulama ortamı iş hayatında daha fazla karşımıza çıkmaktadır. Üniversiteyi bitirdikten sonra veri bilimi yolunu seçtini ve sektör konusunda kararsızsınız. Her sektörün kendine özgü dinamikleri,avatajları, dezavantajları bulunmaktadır. Bir hayat gerçeği, her zaman istediğimiz sektörde çalışamıyoruz. Size en uygun sektörü seçmek için sektör temsilcilerinin buluştuğu panellere, workshoplara, konferansalara katılın. Sosyal medyadan ilgili sektörden uzman kişileri takip edin ve iletişim kurun. Bu hamleler sektörü tanımanızda bir yol gösterecektir.

  • Matematik / Bilgisayar ile ilgili bir bölüm seçin
  • Mezun olmadan istediğiniz sektördeki firmalarla/kişilerle iletişime geçin
  • Eğitimler Alın
  • Veri ile egzersiz yapın
  • Öğrendiklerinizi çevrenizle, online paylaşın
  • Aynı ilgi alanındaki kişilerle iletişimde olun

Sektördesiniz bir veya iki yıl tecrübeniz olduğunu varsayalım, artık iş hayatına alışmış, veri biliminde daha da uzmanlaşmak istiyorsunuz. Şirketinizin insan kaynaklarından, şirketinizde veri bilimiyle uğraşan çalışanlardan destek isteyin. Kendinizi geliştirmek için size bir yol çizeceklerdir. Online açık platform eğitimlerine kayıt olmanızı tavsiye ederim. Amerikanın önemli kurumları artık birçok semineri kendi web sitelerinde ücretsiz olarak yaınlamaktadır. Bunlara örnek MIT Courseware, Standord vb. öğretim kurumlarını örnek verebiliriz. Bu noktada altını çizmek gereken husus ne kadar çok bu kurslardan izlerseniz, Veri bilimi konusunda daha çok bilgiye sahip olacaksınız.

Bu kursları izleyip öğrenmekle iş bitmiyor. Bu konuda pratik yapmanız gerekmektedir. Kaggle pratik yapmak için çok iyi bir platform olduğunu düşünüyorum. Burda birçok yarışma bulunmaktadır. Bu yarışmaları tamamiyle yeni bir yeti kazanmak için kullanabilirsiniz. Online bu tip veri setlerinin bulunduğu birçok site mevcut bulunmaktadır. Bu sitelerden elde edip üstüne çalıştığınız her proje veri biliminde uzmanlaşmanızda size yardımcı olacaktır. Sorunuz olduğu takdirde benimle email üzerinden iletişime geçebilirsiniz*.

Mark Kay’in söylediği gibi “Başarının sırlarından biri, geçici başarısızlıkların bizi yenmesine izin vermemektir.” Hayatta kimse doğrudan başarıyı elde edemiyor. Tecrübe kazandıkça, veri ile ilteşim kurmayı başladıkça, siz veriyi anlamada uzmanlaştıkça başarı da gelecektir. Veri biliminde güzel bir kariyer dileğiyle …

Daha Fazlası Deliveri.guru’da

*iletişim bilgisi email: yigiterbas@hotmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir