Site Overlay

Uzay Ülkesi — Asgardia

Kulağa tuhaf gelsede, bir kaç yıl önce Rus Bilim adamı Dr. Igor Ashurbeyli tarafından başlatılan ilk uzay ulusu — küresel, birleştirici ve insani olarak tanımlanan bir proje olarak tanımlanıyor. Asgardia’nın üç tane amacı bulunmaktadır.

1- Uzayın barışcıl kullanımını sağlamak.

2- Dünyayı uzayın tehlikelerinden korumak

3- Uzayda yaşanabilir platformlar kurmanın uzun vadeli hedefi ise uzayda askerden arındırılmış ve özgür bir bilimsel bilgi tabanı oluşturmak.

Tanımı ise,

Asgard’ın, gökyüzünde bulunan bir dünya olan Asgard’ın Viking Çağı mitlerinden kaynaklanan ismi ile Asgardia, Dünya gezegeni dışında özgür ve bağımsız bir ulus yaratmayı amaçlamaktadır. Menşe, milliyet, yer, yaş, cinsiyet, cinsiyet, ırk vb. Ülkelerden bağımsız olarak katılım herkese açıktır.

12 Kasım 2018’de Asgardia, Asgardia-1 uydusunu fırlatarak uzaydaki varlığını güçlendirdi.
“Nanosat” — kabaca bir somun ekmek büyüklüğünde — ABD’nin Virginia eyaletindeki NASA’nın Wallops Uçuş Tesisi’nden Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) iki günlük bir yolculuğa çıktı.
18 bin Asgardia vatandaşına ait aile fotoğraflarının yanı sıra uzay ulusunun bayrağı, arması ve anayasasının dijital temsilleri gibi 0,5 TB veri içermektedir.

Asgardia’nın yeni seçilmiş bir parlementosu, hükümeti hatta bölgelere ayrılmış ve her bölgenin bir belediye başkanı bulunmaktadır. Ayrıca para birimi SOLAR blockchain teknolojisi kullanılarak yıl sonu kullanıma sunulması planlanmaktadır.

İlk Bölge Toplantısı geçtiğimiz Pazar 07/10/2018 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi ve aşağıdaki mesaj yayınlandı.

“ilk buluşma toplantımız büyüklüğü.

Jüpiter ‘in ta sesiyle gördüm. o kadar net tiki gövdesinde yer alan iki şeritli çizgi ve büyük fırtına lekesi çok etkiledi beni. Jüpiter’den yansı ışığı ve ona dedim ki; Bu zamana kadar Atlas kitaplarından olmalı diye Jüpiter bilgisi gerçekmiş.

İşte İstanbul’da yapılan ilk toplantımızda Miss Lena De Vinne ve Miss Anna Grigg görünce ASGARDIA UZAY ÜLKEMİZİN sanal ortamdan reel ortama taşındığına bir kez daha emin oldum.”

Vizyonu, misyonu gayet realist gözüken bu proje şimdilik sadece tasarım aşamasında bulunmaktadır. Şu an sadece gönüllülük bazında bireysel yardımlarla finanse edilmektedir. Yaklaşık 270.000 vatandaşı, 1 milyona yakın takipçisi bulunmaktadır. İlerleyen günlerde Birleşmiş milletlere başvurmayı, pasaport ve kimlik gibi resmi evraklar oluşturmayı hedeflemektedirler. İlerleyen günlerde bu projenin uzay yaşamına nasıl yenilikler getireceğini göreceğiz. İzlemeye devam edelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir