Site Overlay

Gelecekten bir Kare

Bugünü, günlük koşuşturmamızı bırakıp biraz geleceği hayal etmeye, 10–20 sene sonraki teknolojileri veya şu anki buluşların ne kadar geliştiğini kafamızda canlandıralım. Bu sayede hep zihnimizi zorlayalım, hem de var olan ve olabilecek teknolojilerin günümüzde bizi nasıl etkileyeceğini az da olsa düşünmeye çalışalım.

Şu çalıştığım sektörden örnekler düşünerek başlayalım. Payment Systems- yani ödeme sistemleri son yıllarda en çok gelişen, en çok destek alan ve insanların hayatlarına en çok etki yapan sektörlerin başında geliyor. Türkiye’den Çin’e, Hindistan’dan ABD’ye hemen tüm firmalar her gün yeni çözümler sunuyorlar. Şu anki durumda nakit, kredi kartı, mobil ödeme, temassız ödeme gibi günlük hayatımızda kullandığımız teknolojiler bulumakta. Peki ileride neler gelebilir.

Parmak iziyle ödeme, retina tarayıcısıyla ödeme belkide sesimizle ödeme bunlar hali hazırda üstünde çalışılan ödeme yöntem çözümleri. Peki daha da ileri gidelim. Kafamızın içinde ne düşündüğümüzü anlayabilen, bir sistem olsa ve bizim dna’mızı tanıyarak ödeme yöntemini hiç kasaya gitmeden yapabilse. Sesimizden, düşüncelerimizden, dna’mızdan vs birçok özelliğimizi kullanarak ödeme sistemleri geliştireleceğine inanmaktayım. Peki gelelim yapay zekaya, günümüzün en çok konuşulan konusu, bahsettiğim yöntemlerin hepsi yapay zeka ile üretilen ve işlemcilerin hız kazanmasıyla daha da gelişecek ödeme tipleri. Yapay zekanın hayatımızın içinde biz fark etmeden olması belkide yapay zekayı filmlerden sadece robotların insan ırkını yok edeceği şeklinde yorumlamamızdan geliyor. Bize korkulacak bir yazılım olarak anlatıldı ve korkmakta haklıyız. Şunu da bilmeliyizki şu an hayatımızın kolaylaşması yapay zekaya borçluyuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir