Site Overlay

PORTO FLAVIA

TR:

PORTO FLAVIA dünyada tektir. Çok uzun bir galerinin başladığı, İtalya’nın Sardunya’nın güneybatı kesimindeki Iglesiente kıyılarına bakan bir yer olan kayalık bir duvarın ortasında asılı duran bir limandır.

Liman, 1922 ve 1924 yılları arasında inşa edilmiş bir madendi, deniz ve kuzey arasında asılı duran, kuzey Avrupa dökümhaneleri için gemilerde, gemilerde doğrudan yüklerin taşınmasını ve nakliye sürelerini ve maliyetlerini önemli ölçüde azaltan bir eserdi.

Madenciler tarafından kayaya kazılan yaklaşık 600 metre uzunluğunda bir tünel, zamanın şekillendirdiği 132 metrelik doğal bir anıt olan müstehcen Pan di Zucchero faraglion’un nefes kesen bir manzarasını sunan bir çıkıntının ortasında ortaya çıkıyor.

Bugün güzel İtalyan denizine akan bir turistik yer.

Eng:

PORTO FLAVIA is unique in the world. It’s a port suspended in the middle of a rocky wall, from which a very long gallery starts, a place overlooking the Iglesiente coast, in the south-western part of Sardinia, Italy.

The Port was a mine built between 1922 and 1924, a work suspended between sky and sea, which allowed the direct loading of minerals, destined for northern European foundries, on ships, drastically reducing transport times and costs.

A tunnel about 600 meters long, dug into the rock by the miners, emerges in the middle of an overhang that offers a breathtaking view of the suggestive Pan di Zucchero faraglione, a 132-meter natural monument shaped by time.

Today it is a tourist site that flows onto the beautiful Italian sea.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir